top of page
  • Фото автораМіська "Просвіта"

Ім'я Кобзаря на мапі Рівного

В жовтні 1846 року Тарас Шевченко побував у нашому краї, проїхавши і пройшовши двічі його південною частиною теперішньої Рівненщини (Корець, Острог, Дубно, Берестечко). Хоча свідчень про відвідування Шевченком міста Рівного немає, рівняни гідно вшановують пам’ять Великого Кобзаря. В його честь зведені памятники, встановлені меморіальні дошки та знаки. Його іменем названі парк, одна з найстаріших вулиць, організація та культурний проект. У Рівному мешкає лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка.


Проект з вшанування постаті Великого Кобзаря «Весна починається з Шевченка» в Рівному

У 1939 році, коли в місті встановили радянську владу, одним з перших її рішень (жовтень 1939-го) було рішення про створення на території колишнього фільварку «Гірка» міського парку культури та відпочинку. А в 1940 році з нагоди 125-річчя з Дня народження Тараса Шевченка парку присвоєно його ім’я. Як йшлося у постанові Ровенської міської ради від 5.01.1940 року «Про перейменування назв вулиць і парків м. Ровно», «зважаючи на численні прохання трудящих, перейменувати парк Любомирського на Парк імені Тараса Шевченка».



Парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка – пам’ятник поету Т. Г. Шевченку

Навесні 1941-го до 80-річчя з дня смерті Тараса Шевченка в парку було встановлено перший пам’ятник Великому Кобзареві. Реконструйовано його згідно з рішенням міської Ради № 57 від 4 липня 1963 року у зв'язку із 150-річчям від дня народження поета. Автори реконструкції — скульптор Г. Шульман та архітектор В. Герасименко. На високому постаменті, облицьованому темно-сірим гранітом розміщений бюст поета. Поряд на гранітній стелі – барельєфні зображення героїв його безсмертних творів (Кобзаря з кобзою).



Майдан Незалежності - пам’ятник Тарасу Шевченку

Автори пам’ятника члени національної Спілки художників України скульптори: П. Подолець та В. Стасюк під керівництвом професора Е. Миська (Львів), архітектор – В. Ковальчук. Відкриття пам’ятника відбулося 22 травня 1999 року. Саме цього дня 138 років тому прах Шевченка, за його заповітом, було перевезено з Санкт-Петербурга до Канева.



Найстаріша вулиця нашого міста

Сучасна вулиця Шевченка – одна з найстаріших в місті. В писемних джерелах з історії Рівного, ще в 1629 р. серед десяти головних вулиць, вона згадується під назвою Супонівська, або Омелянівська, згодом Сільська. За складом населення Рівне в минулі століття було неоднорідним. Тут жили українці, поляки, євреї, росіяни, чехи, німці. По вулиці Омелянівській селилися переважно українці. Цю вулицю, як жодну іншу в Рівному, уславили її мешканці. Але не лише своїми героїчними мешканцями може пишатися вулиця. Із архітектурних пам’яток XVIII-XIX століть в нашому місті майже нічого не вціліло. Лише Свято-Успенська церква (народна назва Омелянівська) пережила всі незгоди, воєнні лихоліття, різні влади та стоїть і дотепер. Вона найдревніший храм нашого міста, пам’ятка української дерев’яної архітектури, збудована без жодного гвіздка в 1756 році. В середині 30-х років, завдяки Григорію Лукашевичу вул. Сільська була перейменована на вулицю Шевченка.


Свято-Успенська церква на вул. Шевченка (1756 р.)


Пам’ятно-меморіальна дошка на вул. Шевченка

У день 175-річчя з дня народження Тараса Григоровича Шевченка, в березні 1998 року, на фасаді адмінбудинку № 45, що на вулиці Шевченка, було відкрито анатоційну меморіальну дошку, скульптора В. М. Пєтухова.



Пам’ятний знак на честь Т. Г. Шевченка (вул. Басівкутська)

Памятний знак на честь Т. Г. Шевченка відкрито в Басовому Куті 10 жовтня 1999 року. Кошти на встановлення знаку зібрали щирі патріоти України та шанувальники великого Кобзаря жителі Басового Кута.



Національна премія України ім. Т. Г. Шевченка



Рівненське міське об'єднання товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка

Культурно-просвітницька організація «Просвіта» на Рівненщині була створена у листопаді 1917 року. Фундаторами її були поважні люди: адвокат Федір Сумневич, сенатор Олександр Карпинський, Антін Контржинський, брати Бичківські. Активізувалася діяльність міської «Просвіти» з 1988 року. З 1992 року прийнята почесна назва «Просвіта» імені Тараса Шевченка. У 1996 році, коли площа перед адміністративним будинком облдержадміністрації і обласної ради дістала найменування майдан «Просвіти», то на лівому крилі споруди була встановлена пам’ятна анотаційна дошка просвітянами.


Сайт об'єднання - http://prosvita-rivne.org.ua/


Меморіальний знак на честь 150-річчя виходу з друку першого видання «Кобзаря» Т. Шевченка

«Кобзар» – назва збірки поетичних творів Тараса Шевченка. Вперше «Кобзар» виданий в 1840р. у Санкт-Петербурзі за сприяння Євгена Гребінки. Після видання цієї збірки Тараса Шевченка почали називати Кобзарем. 9 березня 1990 р. в Рівному на майдані ім. В. Короленка було встановлено меморіальний знак на честь 150-річчя виходу з друку першого видання «Кобзаря» Т. Шевченка.


Матеріал підготувала Лариса Ткач, член ради міської «Просвіти» ім. Т. Шевченка


Commenti


bottom of page