top of page
IMG_4481.jpg

Музей Просвіти

Урочисте відкриття музею-бібліотеки «Просвіта Рівненщини ім. Т. Шевченка» відбулося 15 березня 2012 року в приміщенні СпШ №15 та було приурочене 200-річчю з дня народження Тараса Шевченка та 95-річчю Рівненської «Просвіти». Ідея створення музею полягала в тому, щоб зібрати в одному місці історію «Просвіти» на Рівненщині, її розвиток, діяльність та здобутки.

 

Контекстом розповіді служить стенд, присвячений початку «Просвіти» в Україні – в Галичині – та її основним діячам на момент створення.

 

Музей загалом оформлений навколо трьох історичних періодів організації на Рівненщині. Перший період (1917-1939) висвітлює, як зародилася «Просвіта» в рівненському краї та як діяла в умовах польської окупації. Через світлини та матеріали зображені засновники, активні просвітянські сім’ї та діячі; осередки Великих Межирич (Корецький район), Синева (Гощанський), Деражного (Костопільський), Клеваня (Рівненський) та інших населених пунктів; з’їзди, конференції, пластунський рух, хори «Просвіти».

 

Другий період присвячений діяльності організації під час німецької окупації (1942-1943). Тут йдеться про співпрацю Уласа Самчука, Степана Скрипника, Олега Ольжича та Олени Теліги з просвітянським рухом. Міститься інформація про Ніла Хасевича (художника, графіка та громадського діяча), а також про Харитю Кононенко (голову жіночої ради при рівненській «Просвіті» в той час). Є матеріали про діяльність видавництва «Волинь».

 

Третій період висвітлює відродження «Просвіти» з 1989 року та сучасність. Це активна діяльність «Просвіти» у перші роки незалежності України; короткі біографії лідерів та дієвих членів просвітянського руху з фотографіями; комплекти особистих матеріалів активних діячів; сучасні культурно-просвітницькі заходи організації. Все це дуже яскраво та компактно оформлено в музеї.

 

Також в музеї знаходяться книги, які «Просвіта» видала за незалежні роки країни, та вагома бібліотека, зібрана просвітянами. Тут можна знайти книги у різних секціях: історія, релігія, українська мова, психологія, організація і діяльність товариства «Просвіта», твори української літератури, український фольклор, мистецтво та літературознавство.

Від моменту відкриття в музеї проведено десятки екскурсій для освітян та просвітян міста та області, дітей із пришкільних таборів, дітей зі Сходу та переселених із зони АТО, а також гостей Рівного. На базі музею відбуваються презентації книг, майстер-класи, зустрічі з цікавими людьми, культурно-просвітницькі заходи, засідання ради міського об’єднання «Просвіти», – роблячи це місце надзвичайно дієвим осередком просвітництва.   

 

Ласкаво просимо до музею-бібліотеки «Просвіта Рівненщини ім. Т. Шевченка»!

bottom of page