День перепоховання Т. Г. Шевченка
Як умру, то поховайте
Мене на могилі,
Серед степу широкого,
На Вкраїні милій,
Щоб лани широкополі,
І Дніпро, і кручі
Було видно, було чути,
Як реве ревучий...
22 травня 2010 року за ініціативи міського об’єднання товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка та підтримки місцевої влади, біля пам’ятника поета зібралося чимало людей, щоб відзначити день, коли тіло Великого Кобзаря було перевезено на Україну.
Виповнилося 149 років з дня перепоховання на українській землі тіла великого українця Тараса Шевченка. Не стало поета 10 березня (26 лютого) 1861 року.
Оскільки Шевченко став ближче до Бога в Петербурзі, тому його і поховали в цьому місті на Смоленському кладовищі. Але українець №1 хотів, щоб не тільки душа, але й тіло було нерозривно пов’язано з улюбленою Україною. Його друзі знайшли таке місце – Чернеча гора в Каневі. Перепоховання відбулося 22 травня 1861. Це живописне місце розташоване за 150 км на південь від Києва, вниз по Дніпру. Дорогою з Петербургу до Канева Т. Шевченка відспівували в київській церкві Різдва Христового.
Незабаром могила Шевченка перетворилася на місце паломництва українців, а Чернеча гора отримала назву Тарасової. Відзначення річниць перепоховання поета стало національною традицією всупереч репресіям влади. 1925 року могила поета стала частиною Канівського музею-заповідника, а через 14 років там було відкрито пам’ятник роботи скульптора Манізера.