top of page

День “Просвіти” (м-н “Північний”)

29 серпня в рамках святкування Дня Міста міське незалежне об’єднання «Просвіта» ім. Т. Г. Шевченка під керівництвом Катерини Сичик та громадська організація «Молода Просвіта» (голова організації – Людмила Грекул) провели акцію «День Просвіти». Свято відбулося в Парку «Просвіти» (мікрорайон «Північний»).

 

Парк «Просвіта» закладено у 2000 році з ініціативи міського об’єднання товариства «Просвіта» (автор ідеї – Михайло Борейко) за підтримки тодішнього міського голови п. Віктора Чайки. У квітні цього року виповнилося 10 років парку. За цей період за сприяння міської влади, просвітян, управління освіти, учнів, педагогів шкіл №25 (директор п. Сергій Лінчук) та №28 (директор п. Іван Віднічук) висаджено понад 2000 дерев у парку, сплановано та зроблено пішохідні доріжки. Просвітяни сподіваються, що в перспективі за підтримки міської влади, парк стане чудовим осередком культури та відпочинку м-ну «Північний».

 

Свято розпочалося виступом колективу «Барвінок» під керівництвом Петра Тимощука. Українські народні пісні із супроводом народних інструментів не залишили нікого байдужими. Цікавого було багато. Дитячий гурт «Цукерки» (НВК№1) представили глядачам прем’єру своєї пісні «Моє диво-місто» на слова та музику Тетяни Леус. Члени «Молодої Просвіти» заспівали відому українську пісню «Хей-Хай».

 

Підліткові клуби «Гроно», «Фантазія» представили дитячі експонати на виставку. Неподалік від парку, на території ЗОШ№25 відбулася зустріч з письменниками Рівненщини в імпровізованому кафе «Муза». Жителі мікрорайону підходили до імпровізованої сцени, дізнавались про просвітницьку діяльність «Просвіти» та брали участь у заходах. Одним із завдань заходу, яке організатори ставили перед собою, – популяризація та вивчення української пісні. Ні для кого не є секретом, що російська та зарубіжна пісня лунають набагато частіше, ніж українська. Члени «Молодої Просвіти» організували «Караоке» для всіх жителів мікрорайону, де підібрали не тільки українські народні пісні, а й пісні сучасних виконавців. Приємно те, що не тільки учасники, яких відібрали на відбіркових турах, а й усі глядачі долучалися до виконання творів. Як і в справжньому караоке, учасники з капелюхами збирали гроші, щоб визначити переможця, а «Просвіта» роздала 30 дисків сучасної української музики всім бажаючим.

 

Зустрічі в імпровізованому кафе «Муза» не посмів перешкодити навіть дощ. Старшокласники, вчителі, директор школи, його заступники – усі були вдячними слухачами і глядачами. Євген Шморгун, відомий письменник, автор більше двадцяти художніх книг, директор видавництва «Азалія», заступник голови обласного товариства «Просвіта» натхненно розповідав про людей, які прославили Рівненщину і місто Рівне.

 

Рівнянам є чим пишатися, переконливо довів Євген Іванович. Саме з його ініціативи була започаткована серія видань «Бібліотечка Літературного музею Уласа Самчука в Рівному». Уже видано 12 невеличких книг, які розповідають про літераторів, акторів, художників, вчених, які були причетні до культурно-мистецького, наукового поступу нашого міста. Зокрема це Михайло Носаль, відомий травознай і народний цілитель зі світовим іменем, Анатоль Демо-Довгопільський, актор і засновник українського театру в Рівному, велетень українського красного письменства, громадський і культурний діяч Улас Самчук та багато інших митців. Як великий подвижник української справи, Є. Шморгун поклав півжиття, аби довести, що Пересопницьке євангеліє – українська першокнига, яка дала нам право увійти до кола цивілізованих країн. Він був ініціатором створення пам’ятника цій книзі. Як було збережено Пересопницьке євангеліє, хто його переховував після зруйнування Пересопницького монастиря, яким чином пам’ятка повернулася на Рівненщину – про це майбутня книга Євгена Шморгуна.

 

Євген Іванович як редактор, видавець, знає проблеми нинішнього стану книговидання в Україні, тому багато уваги приділив розкриттю усіх тонкощів цього процесу. Йому, як і багатьом справжнім патріотам, болить, що українська книга втрачає свої позиції на книжковому ринку із-за недолугої державної політики.

 

Євен Іванович опікується юними талантами: він голова журі традиційного конкурсу учнівської молоді «Перло многоцінне». Очолюване ним видавництво за сприяння та кошти Управління освіти Рівненської облдержадміністрації уже вшосте випускає літературний альманах «Проріст», у якому вміщені кращі твори переможців означеного конкурсу.

 

Насамкінець усі вдячні слухачі отримали в подарунок книги із бібліотечки Літературного музею Уласа Самчука в Рівному: «Анатоль Демо-Довгопільський», «Неблудний син Волині», «Перевезена через скитання» (розповідь про один музейний експонат). Аби це був приємний подарунок, подбала міська організація товариства «Просвіта», яка й була ініціатором проведення цієї зустрічі. Захід провела член ради міського товариства «Просвіта» Лілія Овдійчук. 

 

Акція «День Просвіти» закінчилася Святом Кулішу, на якому працівники ДНЗ №52 ознайомили з українськими традиціями, розповіли про те, як справжній козацький куліш готується, роздали охочим рецепти приготування української страви та запросили усіх гостей свята покуштувати гарячий куліш.

bottom of page