Відзначення 150-річчя Всеукраїнського товариства “Просвіта”
та 10-річчя Рівненської “Молодої Просвіти”
В останні дні січня просвітяни Рівненщини мали можливість не тільки погортати сторінки історії 150-річчя просвітянського руху в Україні, а й порадіти за «Молоду Просвіту» області й міста, адже 30 січня 2019 року їй виповнилося 10 років! (Прочитати про установчу конференцію 2009 року можна за посиланням).
Крім короткого історичного екскурсу, який уміло здійснили молоді ведучі-просвітяни Захар Сидорук, учитель ЗОШ №20, та Сергій Валага, учитель СпШ №15, у ході урочистостей відбулась посвята в просвітянську родину студентської молоді МЕГУ імені Ст. Дем’янчука (керівник Лілія Овдійчук, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри МЕГУ) та молодих учителів-словесників Рівного. Урочистості відбулись в актовій залі Палацу культури «Текстильник».
Святково-патріотичний настрій упродовж урочистостей створювали колективи ПК «Текстильник»: тріо бандуристів «Либідь» (керівник Анастасія Щирська), зразковий театр читця «Едельвейс» (керівник Валерія Супонькіна-Лагнюк, Заслужений діяч мистецтв України); а ще – капела бандуристів музичного училища РДГУ, яка виконали пісню-композицію Святослава Вакарчука «Мить» в обробці художнього керівника Тетяни Свентах, Заслуженого діяча мистецтв України; дует «Ярина» Міського будинку культури в складі Раїси Цапун, викладача РДГУ, та Ірини Кухарчук, вихователя ДНЗ №40, активних рівненських просвітянок. Вразила присутніх проникливим читанням поезії учениця ЗОШ №18 Єлизавета Меркотан. Кульмінацією дійства було виголошення молитви за Україну, мир і спокій вихованцями закладу дошкільної освіти №4.
Слова вітання звучали від голови обласного товариства «Просвіта» Івана Вєтрова та голови міської просвітянської організації Катерини Сичик, які також нагородили активних просвітян грамотами й подяками.
– Ми живемо в динамічну і драматичну добу української історії. Переконаний, що про вирішальні події наших днів, свідками чи безпосередніми учасниками яких ми є, також згадуватимуть через багато десятиліть, – зауважив у своєму виступі Іван Вєтров. Поза сумнівом, писатимуть і про сьогодення найстарішої громадської організації України – «Просвіти», якій в грудні минулого року виповнилося 150 літ. Її історичний шлях не менш цікавий і драматичний, ніж доля українського народу. «Просвіта» розвивалася та упевнено крокувала Україною, незважаючи на утиски та переслідування. В просвітянський рух влились і жителі Рівненщини, які вже більше століття утверджують справжні ідеали українства, – додав він і вручив медаль «Будівничий України» лідеру організації Миколі Вельгусу.
– Рівненська «Просвіта» відсвяткувала своє 100-річчя та 30-річчя з часу відновлення і утворення ТУМ. Були зустрічі з людьми, які відроджували Просвіту в кінці 80-х – на початку 90-х років, їх відзначення і вшанування, відкриття пам’ятного знаку Просвіти в парку культури ім. Т. Шевченка, проведення культурологічно-просвітницьких заходів, патріотичних фестивалів і конкурсів, втілення молодіжних проектів, відзначення історичних дат та державних свят. На довгому шляху Рівненської «Просвіти» зроблено чимало, однак просвітницька діяльність ніколи не буває достатньою. На результат можна сподіватися тоді, коли кожен на своєму місці – просвітянин чи педагог, науковець чи пересічний українець – покладе у спільну духовну скарбницю бодай краплину своєї праці, випробувань, благополуччя, любові до людей, до землі, яка народила всіх нас, – наголосила у вітальному слові Катерина Сичик, ініціатор даного заходу та впевнений керманич своїх однодумців.
Присутні мали можливість переглянути відеосюжет про 10-ліття діяльності «Молодої Просвіти» у Рівному, який підготувала Людмила Грекул, голова «Молодої Просвіти». У своєму виступі вона зауважила, – Ми пишаємось, що є у складі такого потужного об’єднання, як Рівненська «Просвіта». На сьогодні, у кожному навчальному закладі міста створені молодіжні просвітянські осередки. Але скільки б складових патріотизму ми не називали, найважливішими є віра в себе, у рідний народ і вірність Батьківщині. «Той, хто не любить свою країну, нічого любити не може», – такі переконання має патріотично налаштована українська молодь. Саме вона втілює в життя просвітянські ідеї і достойно береже славу та честь тих, хто відстоював незалежність рідної землі в 1988-1991 роках, хто відстоює її на Сході України сьогодні. Ми беремо активну участь у заходах, які спрямовані на патріотичне виховання молоді, демонструємо єдність українців з дітьми-однолітками зі Сходу України, тим самим показуємо нашу підтримку в нелегкий час війни і державотворення.
Пані Людмила урочисто вручила студентству та молодим учителям просвітянські посвідчення й символічні значки. Молоді просвітяни в супроводі наставниці Лілії Овдійчук здійснили флешмоб про участь молоді у важливих подіях для нашої країни сьогодні. Омолодження просвітянського руху – одна з важливих просвітянських місій. Приємно, що просвітянська родина поповнюється небайдужою молоддю, яка продовжить творити достойне майбутнє України!