top of page

Екскурсійна поїздка до Львова.

Зустріч з Героєм України Юрієм Шухевичем

За ініціативи голови Рівненського міського об’єднання товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка Катерини Сичик та за сприяння міської «Просвіти» 27 жовтня 2017 року відбулася екскурсійна поїздка патріотично свідомої молоді рівненських загальноосвітніх шкіл до Львова.

 

Варто зазначити, що в День захисника України, свята Покрови, Дня українського козацтва та 75-ої річниці Української Повстанської Армії в Рівному відбувся 23-й фестиваль-огляд військово-патріотичної пісні та строю «Червона калина», який започаткований в 1994 році товариством «Просвіта» і проводиться щорічно управлінням освіти Рівненського міськвиконкому. Цьогоріч – це не конкурс, а фестиваль. Переможців журі не визначало. Кожен взвод, а їх було 33, отримав ювілейні грамоти до 75–річчя УПА. Головною метою таких заходів є виховання у молоді бойового та патріотичного духу. Отже, за активну участь у фестивалі, командирів взводів, які брали участь у конкурсі нагородили екскурсією до Музею пам’яті жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького», що у Львові. В приміщенні тюрми розташовувались каральні органи трьох окупаційних влад: польської, радянської та німецької. Це перший в Україні музей-в’язниця, де максимально збережено автентичний вигляд колишньої тюрми, яка не зазнала жодних змін відтоді, коли тут перебували політичні в’язні. Окрім екскурсії, в музеї відбулася незабутня і хвилююча зустріч з легендарною особою, Героєм України, сином Головного командира УПА – Юрієм Шухевичем.  

 

Розмова з багаторічним політв’язнем за незалежність України, символом українського націоналізму виявилася надзвичайно теплою і цікавою. Юрій Романович розповідав про роки перебування у даній тюрмі, спробу втечі, власне дитинство, батька – Героя України Романа Шухевича, перебування на Донбасі в дитбудинку для дітей «ворогів народу» і втечу до Львова. Про час ув’язнення, до якого був засуджений через політичні причини у 1948–1956, 1958–1968, 1972–1988 рр., заслання. З приємністю відповідав на всі запитання школярів і дорослих. Не оминули на зустрічі й діяльності Юрія Романовича після проголошення незалежності України, створення УНА-УНСО та здобуття мандата народного депутата у 8-му скликанні Парламенту.

           

Учні й вчителі рівненських шкіл подякували Юрію Шухевичу за те, що він попри свою зайнятість приїхав до них на зустріч, за подвиги його і батька, за розповідь, побажали здоров’я й довголіття. Пан Юрій висловив радість і вдячність, що старшокласники цікавляться історією України, її героями, співають патріотичних пісень. Побажав молоді вчитись, не забувати про старше покоління, яке творило золоті сторінки української історії. Юрій Шухевич дав молоді настанову: «Ви можете бути такими, як вони. Пам’ятайте, що вони були не тільки жертовними, а й безкорисними. За Україну, національну ідею, вони були готові віддати все найцінніше: життя, здоров’я, свободу. Вони всім жертвували для України й української нації. Будьте чесні, будьте вчені, добре вчіться, будьте достойними конкурентами іншим видатним націям. Знайте, що якби іншим націям довелося пережити те, що пережили ми, то небагато б їх зараз залишилось, а українці вистояли. Хоч ми й говоримо, що такі-сякі, а ми те-се, та ні: нас били, мучили, катували, але ми вистояли у цій боротьбі. Ця твердість національна також свідчить про багато що. Будьте гідними нашого славного минулого!».

 

Юрій Романович залишив свої контакти та на запрошення пообіцяв приїхати до Рівного.

 

Після відвідування таких місць розумієш, наскільки в світі людське життя нічого не варте. Амбіції одних можуть послати на смерть тисячі інших. Миру нам, та довгого і щасливого життя! 

bottom of page