top of page

«Т. Шевченко народив, а І. Франко виховував українську націю», – казав О. Гончар. Можемо з впевненістю доповнити, що своєю багатющою творчістю виховує її й сьогодні. Причастились творчим духом прогресивного українського письменника, філософа, громадського діяча, патріота вчителі українознавства, української та зарубіжної літератури, просвітяни м. Рівного під час науково-практичної конференції «Неординарна філософія життя і творчості Івана Яковича Франка в об’єктиві науковця, педагога, громадськості», яка відбулась на базі Рівненської ЗОШ №25 12 жовтня 2016 року.

 

Метою заходу було руйнування усталених стереотипів про особистість та напрацювання письменника, розкриття неординарності та унікальності І. Франка. Конференція відбувалась у формі умовних тематичних студій, кожну з яких розмежовували вкраплення актуальних Франкових поезій та пісень, майстерно виконаних учнями Рівненської ЗОШ №25.

 

Мотиваційна студія розпочалась із перегляду відеоекскурсії в музей-садибу І. Франка у селі Нагуєвичі та вітальним словом завідувача комунальної установи «Рівненський міський методичний кабінет» Мирослави Жовтан, яка покроково змотивувала присутніх до активної роботи.

 

Життєписно-пізнавальну студію розпочала Лілія Овдійчук, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри української мови та методик викладання МЕГУ ім. С. Дем’янчука, виступом «Іван Франко як особистість». Лілія Миколаївна презентувала маловідомі факти з життя письменника та його сім’ї. Про цікаві традиції Франкової родини розповіла присутнім Ольга Шостак, аспірант кафедри української літератури РДГУ. Змістовний виступ керівника шкільного методоб’єднання вчителів-словесників ЗОШ №25 Тамари Руднік про освітньо-педагогічні погляди І. Франка подивував присутніх тим, що усі пропозиції письменника щодо розвитку освітньої галузі в Україні надзвичайно актуальні сьогодні, і взагалі, складалося враження, що І. Франко був безпосереднім учасником укладення Концепції нової української школи сьогодні.

 

Про особливості перекладацької діяльності Івана Франка розповіла Світлана Кравчук, учитель зарубіжної літератури ЗОШ №22. Вона захопила учасників заходу цікавими фактами: по-перше, І. Франко знав 15 мов, по-друге, усі переклади були не випадковими, кожен твір підбирався за такими критеріями: актуальний для українців, відповідає запитам і потребам нашого суспільства, має просвітницький та пізнавальний характер. Крім цього, до кожного перекладу Іван Якович робив вступне слово з детальними поясненнями та рекомендаціями, а також із широким спектром порівнянь даного твору з аналогічними з інших літератур народів світу від античності до початку ХХ століття! Світлана Фадеївна презентувала 51-ий том творів І. Франка, де зібрано ті переклади, які з ідеологічних та інших міркувань не були внесені у попередні томи.

 

Духовно-моральну студію представляли Світлана Васюта, кандидат педагогічних наук, учитель української літератури НВК №19, та Наталія Любчик, учитель української мови та літератури ЗОШ №25, які глибоко проаналізували духовні засади Франкової творчості.

 

До роботи в практичній студії долучились Оксана Приходько, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри базових та спеціальних дисциплін Київського національного авіаційного університету з теми «Літературознавчий інтермедіальний аналіз на уроці української літератури» (за повістю «Перехресні стежки»), Віта Линник, учитель української мови та літератури ЗОШ №22, – «Компаративний аналіз творів І. Франка як засіб формування ключових компетентностей», Людмила Бикова, учитель української мови та літератури ЗОШ №25, – «Учнівські проекти на уроках вивчення творчості І. Франка», Оксана Гаврилюк, кандидат педагогічних наук, учитель Рівненської української гімназії, – «Літературна експедиція як засіб формування пізнавальної активності учнів».

 

Присутніми відзначено глибину і змістовність кожного виступу, високий рівень естетичного та технічного оформлення заходу вчителями кафедри словесників ЗОШ №25 під професійним керівництвом голови Тамари Руднік, створення комфортних умов адміністрацією закладу.

 

Завершальним акордом заходу стало виконання патріотичного гімну на слова Івана Франка «Не пора!».

 

Надіємось, що кожен присутній взяв із собою найважливіші поради великого українського просвітителя:

  • відкривати для себе і своїх учнів світ та Україну по-новому;

  • мандрувати історичними та літературними стежками великих людей, вбираючи творчу енергетику та живодайну силу;

  • презентувати Україну для світу;

  • навчати жити для людей і з людьми;

  • пам’ятати: ворог Божий не вартий волі – бути Божими людьми;

  • творити щастя для себе і для інших; 

  • не забувати: життя момент і зложене з моментів, ми ж вічність носимо в душі.

 

У ході заходу вкотре переконалися: відкриваючи духовний світ великих українців, відчуваємо гордість за свою націю і гостру потребу в самовдосконаленні, бо, як писав Іван Франко, потрібно здобувати знання, теоретичне та практичне, гартувати свою волю, виробляти себе на серйозних, свідомих і статечних мужів, повних любові до свого народу і здібних виявляти ту любов не потоками шумних фраз, а невтомною, тихою працею…

bottom of page