top of page

Відкриття пам’ятного знаку-фігури Просвіти

У Рівненському міському парку імені Тараса Шевченка в знаковий для кожного українця День славного українського воїнства та Покрови Пресвятої Богородиці з’явився знак-фігура Просвіти-Жінки. Символ мудрості та сили, боротьби та звитяги присвячено 100-літтю Рівненської «Просвіти» та 150-річчю від дня народження Всеукраїнського товариства «Просвіта». Ідея створення знаку-фігури належить голові «Просвіти» міста Катерині Сичик. Рівненська «Просвіта» виховала багато людей, які стояли біля витоків Української Повстанської Армії. Звідси виникла ідея в рік 100-річчя «Просвіти» та 75-річчя УПА відкрити пам’ятний знак, – ділиться думками голова осередку Катерина Сичик. Це наша шана просвітянам, які віддавали життя за утвердження державності, української мови, звичаїв, обрядів українського народу. Просвітяни сподіваються, що фігура крилатої жінки-Просвіти не просто прикрашатиме міський парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка, а й нагадуватиме рівнянам про просвітницькі цінності.

 

Автор проекту – рівненський скульптор Олексій Огонь, проектант – В’ячеслав Ярошик. Фігуру зведено за вагомої підтримки міської влади, депутатського корпусу Рівненської міської ради, просвітянських осередків освітніх закладів міста. Знак відкрили міський голова Рівного Володимир Хомко та голова громадської організації «Рівненське міське об’єднання товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка» Катерина Сичик. Обряд освячення знаку-фігури провів секретар Рівненської єпархії української православної церкви Київського патріархату, протоієрей Сергій Лучанін.

Окрасою заходу стали виступи маленьких просвітян та їхнього музичного керівника Ірини Дроздової із ДНЗ №22, бандуристок із міського Будинку культури, хору «Верес» під керівництвом Петра Невірковця. Святкове дійство зібрало просвітян і освітян, людей різних поколінь і політичних уподобань. Але їх об’єднало одне – небайдужість до долі України, на захист якої ставали просвітяни в найскладніші для неї часи.

Коли ж з’явився образ крилатої Просвіти-Жінки? Дослідники вважають, що ще на початку становлення організації в Україні. Є дані, що фігура крилатої Жінки-Берегині була в символіці Львівської «Просвіти» в 1927 році. У Рівному цей знак утвердився на хвилі національно-патріотичного піднесення в кінці 80-их минулого століття. Образ постійно оновлювався: спочатку він був емблемою на просвітянських документах – грамотах та подяках, згодом з’явився чудовий гобелен у центральній експозиції музею-бібліотеки Рівненської «Просвіти», що в Рівненській СпШ №15. Образ, про авторство якого достеменно не відомо, небесний і земний водночас. Крила за спиною – символ високої духовності народу, талановитості його людей і святості національної ідеї. Жінка несе смолоскип, як символ світла й освіти (адже просвітяни вчили читати і писати, відкривали бібліотеки та школи). Вона впевнено стоїть ногами на рідній землі, що є свідченням непохитної віри в соборність та незалежність держави. Цікаво, що символ відроджувався завжди в часи історичних «відлиг» та піднесень. Сьогодні крилата Просвіта-Жінка в парку Т. Шевченка. Вибір місця  встановлення знаку не випадковий: парк носить ім’я Великого Кобзаря, так як і організація. Крім того, поруч знаходиться ще один знак – погруддя Т. Шевченку, який також встановлено з ініціативи просвітян у 1963-му та оновлено в 2014 році.

Образ крилатої Просвіти – символ споконвічного прагнення українців до гармонії та процвітання, а ще знак пам’яті про тих, хто ціною власного життя відстоював та відстоює рідний край. Хай під мирним небом шумлять біля цього знаку-фігури дерева, лунає щирий дитячий сміх, зустрічаються просвітяни й освітяни, жителі та гості міста, утверджуючи, що вогонь українства не згасне, а з Божої ласки пломенітиме любов’ю, добром та щирою вірою!

bottom of page